Alfonso Cuaron’s epic sci-fi adventure Gravity was the big winner at the EE British Academy Film Awards held on February 16, 2014. Following in Gravity‘s footsteps were American Hustle with three wins and 12 Years a Slave and Great Gatsby with two wins each.
Stephen Fry played host of the event (commonly referred to as the British equivalent of the Oscars) which was held at London’s Royal Opera House.
BAFTA Awards Nominees and Winners
FELLOWSHIP
HELEN MIRREN
OUTSTANDING BRITISH CONTRIBUTION TO CINEMA
PETER GREENAWAY
BEST FILM
Winner: 12 YEARS A SLAVE Anthony Katagas, Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen
AMERICAN HUSTLE Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, Jonathan Gordon
CAPTAIN PHILLIPS Scott Rudin, Dana Brunetti, Michael De Luca
GRAVITY Alfonso Cuarón, David Heyman
PHILOMENA Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward
OUTSTANDING BRITISH FILM
Winner: GRAVITY Alfonso Cuarón, David Heyman, Jonás Cuarón
MANDELA: LONG WALK TO FREEDOM Justin Chadwick, Anant Singh, David M. Thompson, William Nicholson
PHILOMENA Stephen Frears, Gabrielle Tana, Steve Coogan, Tracey Seaward, Jeff Pope
RUSH Ron Howard, Andrew Eaton, Peter Morgan
SAVING MR. BANKS John Lee Hancock, Alison Owen, Ian Collie, Philip Steuer, Kelly Marcel, Sue Smith
THE SELFISH GIANT: Clio Barnard, Tracy O’Riordan
OUTSTANDING DEBUT BY A BRITISH WRITER, DIRECTOR OR PRODUCER
COLIN CARBERRY (Writer), GLENN PATTERSON (Writer) Good Vibrations
KELLY MARCEL (Writer) Saving Mr. Banks
Winner: KIERAN EVANS (Director/Writer) Kelly + Victor
PAUL WRIGHT (Director/Writer), POLLY STOKES (Producer) For Those in Peril
SCOTT GRAHAM (Director/Writer) Shell
FILM NOT IN THE ENGLISH LANGUAGE
THE ACT OF KILLING Joshua Oppenheimer, Signe Byrge Sørensen
BLUE IS THE WARMEST COLOUR Abdellatif Kechiche, Brahim Chioua, Vincent Maraval
Winner: THE GREAT BEAUTY Paolo Sorrentino, Nicola Giuliano, Francesca Cima
METRO MANILA Sean Ellis, Mathilde Charpentier
WADJDA Haifaa Al-Mansour, Gerhard Meixner, Roman Paul
DOCUMENTARY
Winner: THE ACT OF KILLING Joshua Oppenheimer
THE ARMSTRONG LIE Alex Gibney
BLACKFISH Gabriela Cowperthwaite
TIM’S VERMEER Teller, Penn Jillette, Farley Ziegler
WE STEAL SECRETS: THE STORY OF WIKILEAKS Alex Gibney
ANIMATED FILM
DESPICABLE ME 2 Chris Renaud, Pierre Coffin
Winner: FROZEN Chris Buck, Jennifer Lee
MONSTERS UNIVERSITY Dan Scanlon
DIRECTOR
12 YEARS A SLAVE Steve McQueen
AMERICAN HUSTLE David O. Russell
CAPTAIN PHILLIPS Paul Greengrass
Winner: GRAVITY Alfonso Cuarón
THE WOLF OF WALL STREET Martin Scorsese
ORIGINAL SCREENPLAY
Winner: AMERICAN HUSTLE Eric Warren Singer, David O. Russell
BLUE JASMINE Woody Allen
GRAVITY Alfonso Cuarón, Jonás Cuarón
INSIDE LLEWYN DAVIS Joel Coen, Ethan Coen
NEBRASKA Bob Nelson
ADAPTED SCREENPLAY
12 YEARS A SLAVE John Ridley
BEHIND THE CANDELABRA Richard LaGravenese
CAPTAIN PHILLIPS Billy Ray
Winner: PHILOMENA Steve Coogan, Jeff Pope
THE WOLF OF WALL STREET Terence Winter
LEADING ACTOR
BRUCE DERN Nebraska
Winner: CHIWETEL EJIOFOR 12 Years a Slave
CHRISTIAN BALE American Hustle
LEONARDO DICAPRIO The Wolf of Wall Street
TOM HANKS Captain Phillips
LEADING ACTRESS
AMY ADAMS American Hustle
Winner: CATE BLANCHETT Blue Jasmine
EMMA THOMPSON Saving Mr. Banks
JUDI DENCH Philomena
SANDRA BULLOCK Gravity
SUPPORTING ACTOR
Winner: BARKHAD ABDI Captain Phillips
BRADLEY COOPER American Hustle
DANIEL BRÜHL Rush
MATT DAMON Behind the Candelabra
MICHAEL FASSBENDER 12 Years a Slave
SUPPORTING ACTRESS
Winner: JENNIFER LAWRENCE American Hustle
JULIA ROBERTS August: Osage County
LUPITA NYONG’O 12 Years a Slave
OPRAH WINFREY The Butler
SALLY HAWKINS Blue Jasmine
ORIGINAL MUSIC
12 YEARS A SLAVE Hans Zimmer
THE BOOK THIEF John Williams
CAPTAIN PHILLIPS Henry Jackman
Winner: GRAVITY Steven Price
SAVING MR. BANKS Thomas Newman
CINEMATOGRAPHY
12 YEARS A SLAVE Sean Bobbitt
CAPTAIN PHILLIPS Barry Ackroyd
Winner: GRAVITY Emmanuel Lubezki
INSIDE LLEWYN DAVIS Bruno Delbonnel
NEBRASKA Phedon Papamichael
EDITING
12 YEARS A SLAVE Joe Walker
CAPTAIN PHILLIPS Christopher Rouse
GRAVITY Alfonso Cuarón, Mark Sanger
Winner: RUSH Dan Hanley, Mike Hill
THE WOLF OF WALL STREET Thelma Schoonmaker
PRODUCTION DESIGN
12 YEARS A SLAVE Adam Stockhausen, Alice Baker
AMERICAN HUSTLE Judy Becker, Heather Loeffler
BEHIND THE CANDELABRA Howard Cummings, Barbara Munch-Cameron
GRAVITY Andy Nicholson, Rosie Goodwin, Joanne Woollard
Winner: THE GREAT GATSBY Catherine Martin, Beverley Dunn
COSTUME DESIGN
AMERICAN HUSTLE Michael Wilkinson
BEHIND THE CANDELABRA Ellen Mirojnick
Winner: THE GREAT GATSBY Catherine Martin
THE INVISIBLE WOMAN Michael O’Connor
SAVING MR. BANKS Daniel Orlandi
MAKE UP & HAIR
Winner: AMERICAN HUSTLE Evelyne Noraz, Lori McCoy-Bell, Kathrine Gordon
BEHIND THE CANDELABRA Kate Biscoe, Marie Larkin
THE BUTLER Debra Denson, Candace Neal, Robert Stevenson, Matthew Mungle
THE GREAT GATSBY Maurizio Silvi, Kerry Warn
THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG Peter Swords King, Richard Taylor, Rick Findlater
SOUND
ALL IS LOST Richard Hymns, Steve Boeddeker, Brandon Proctor, Micah Bloomberg, Gillian Arthur
CAPTAIN PHILLIPS Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, Chris Munro, Oliver Tarney
Winner: GRAVITY Glenn Freemantle, Skip Lievsay, Christopher Benstead, Niv Adiri, Chris Munro
INSIDE LLEWYN DAVIS Peter F. Kurland, Skip Lievsay, Greg Orloff, Paul Urmson
RUSH Danny Hambrook, Martin Steyer, Stefan Korte, Markus Stemler, Frank Kruse
SPECIAL VISUAL EFFECTS
Winner: GRAVITY Tim Webber, Chris Lawrence, David Shirk, Neil Corbould, Nikki Penny
THE HOBBIT: THE DESOLATION OF SMAUG Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, Eric Reynolds
IRON MAN 3 Bryan Grill, Christopher Townsend, Guy Williams, Dan Sudick
PACIFIC RIM Hal Hickel, John Knoll, Lindy De Quattro, Nigel Sumner
STAR TREK INTO DARKNESS Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, Burt Dalton
BRITISH SHORT ANIMATION
EVERYTHING I CAN SEE FROM HERE Bjorn-Erik Aschim, Friederike Nicolaus, Sam Taylor
I AM TOM MOODY Ainslie Henderson
Winner: SLEEPING WITH THE FISHES James Walker, Sarah Woolner, Yousif Al-Khalifa
BRITISH SHORT FILM
ISLAND QUEEN Ben Mallaby, Nat Luurtsema, Emma Hughes
KEEPING UP WITH THE JONESES Megan Rubens, Michael Pearce, Selina Lim
ORBIT EVER AFTER Chee-Lan Chan, Jamie Stone, Len Rowles
Winner: ROOM 8 James W. Griffiths, Sophie Venner
SEA VIEW Anna Duffield, Jane Linfoot
THE EE RISING STAR AWARD (voted for by the public)
DANE DEHAAN
GEORGE MACKAY
LUPITA NYONG’O
Winner: WILL POULTER
LÉA SEYDOUX
Source: BAFTA
-Posted by Rebecca Murray
Follow Us On: